Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kraje konkurują regulacjami

06 października 2014 | Ciekawa ekonomia
Uczestnicy panelu (od lewej): Kalman Mizsei, Beata Stelmach, Marc Merlino, Adam Jasser, Andrzej Olechowski
źródło: materiały prasowe
Uczestnicy panelu (od lewej): Kalman Mizsei, Beata Stelmach, Marc Merlino, Adam Jasser, Andrzej Olechowski
Beata Stelmach, szefowa GE w Polsce  i krajach bałtyckich: Europa nie jest skazana na porażkę
źródło: materiały prasowe
Beata Stelmach, szefowa GE w Polsce i krajach bałtyckich: Europa nie jest skazana na porażkę

Choć konkurencję zwykle postrzega się jako domenę firm zabiegających o przekładające się na ich wyniki względy klientów, to w praktyce między sobą konkurują również państwa.

grzegorz siemionczyk

Państwa z kolei zabiegają o względy firm, co przekłada się na wpływy podatkowe. – Głównym polem, na którym konkurują między sobą państwa, są regulacje dotyczące konkurencji – powiedział Andrzej Olechowski, przewodniczący rady nadzorczej banku City Handlowy, otwierając panel dyskusyjny „Jak dziś konkuruje świat?",  który odbył się w miniony czwartek podczas czwartej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) w Sopocie.

Były minister finansów zauważył, że konkurencja to bardzo kłopotliwe słowo. – Wielu kojarzy się ono z walką, z destrukcją, z czymś przeciwnym współpracy i solidarności, które z kolei są cenionymi wartościami. Ale konkurencja może wynikać też z chęci tworzenia. Pojawiają się ludzie, którzy chcą zrobić coś taniej, lepiej niż inni. Nowe dzieła powstają więc nie dlatego, że ludzie chcą niszczyć, tylko dlatego, że chcą tworzyć – tłumaczył wagę odpowiednich regulacji.

Regulacyjna mgła nad Europą

Uczestnicy debaty zastanawiali się, czy nadal obowiązuje popularna w połowie minionego wieku zasada, że „co dobre dla General Motors, jest dobre dla Ameryki". I próbowali określić, czy Unia Europejska stwarza działającym na jej obszarze spółkom odpowiednie warunki, aby mogły skutecznie konkurować na arenie międzynarodowej, i jak przekłada się to na perspektywy wzrostu unijnej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9959

Wydanie: 9959

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament