Ceny mieszkań w stolicy poszły w górę, ale będą spadać
Rozmowa | Aby sprzedać tak wiele lokali, ile planują deweloperzy, będą musieli obniżyć ceny. A to wpłynie także na rynek wtórny.
Rz: Czy mieszkania w Warszawie potaniały w ciągu roku?
Dariusz Książak: Zgodnie z danymi o cenach transakcyjnych w ciągu ostatniego roku mieszkania w Warszawie, w zależności od dzielnicy, podrożały od 7 do 10 proc. Trend wzrostowy dla stolicy jest widoczny już od drugiej połowy 2013 r.
Taniej można kupić w stolicy nowe mieszkanie czy używane?
Jeśli ktoś zastanawia się, czy kupić mieszkanie z rynku wtórnego czy z pierwotnego, to powinien brać pod uwagę, że w zasadzie dla wszystkich dzielnic Warszawy średnie ceny dla rynku pierwotnego są wyższe niż dla rynku wtórnego.
Należy jednocześnie zwrócić uwagę, że mieszkania wybudowane po 2000 r., a trafiające aktualnie na rynek wtórny kosztują zwykle powyżej średniej ceny dla rynku wtórnego dla danej dzielnicy i cenowo są na poziomie droższych mieszkań z rynku pierwotnego.
Gdyby rodzina szukała dziś najtańszych dwóch–trzech pokoi w Warszawie, ale po lewej stronie Wisły, na rynku wtórnym, to gdzie poleciłby jej pan poszukiwanie takich ofert?
Najtańszą dzielnicą w lewobrzeżnej Warszawie jest Ursus, gdzie aktualnie średnia cena transakcyjna oscyluje wokół 5,7 tys. zł za mkw. Jeśli dla kogoś jedynym kryterium jest cena mieszkania, to powinien...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta