W jaki sposób klasyfikować wartości niematerialne i prawne
Prawa autorskie, koncesje czy prawa do znaków towarowych to tylko przykłady pozycji zaliczanych do wnip. W przepisach nie ma zamkniętego katalogu tych składników majątku.
Beata Dzierżanowska
Definicja wartości niematerialnych i prawnych zawarta jest w art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy o rachunkowości. Za wartości niematerialne i prawne uznaje się:
∑ prawa majątkowe
∑ nabyte przez jednostkę (co do zasady jako nabycie rozumiane jest także nieodpłatne otrzymanie w formie darowizny, otrzymanie w formie aportu; wyjątkiem są koszty zakończonych prac rozwojowych prowadzonych przez jednostkę na własne potrzeby, poniesione przed podjęciem produkcji lub zastosowaniem technologii),
∑ zaliczane do aktywów trwałych (nadające się do gospodarczego wykorzystania o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok).
Przykład
Kryteria pozwalające na zaliczenie do wartości niematerialnych i prawnych są spełnione między innymi przez:
1. autorskie prawa majątkowe, prawa pokrewne, licencje, koncesje,
2. prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych oraz zdobniczych,
3. know-how,
4. nabytą wartość firmy,
5. koszty zakończonych prac rozwojowych.
Wymienione w uor wartości niematerialne i prawne to przykładowe i zarazem najczęściej spotykane pozycje tej grupy składników majątkowych. Tym samym nie stanowią one zamkniętej listy wartości niematerialnych i prawnych.
Osobnym tematem są nabywane lub przyznawane prawa do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta