Nie każda dotacja wpływa na podstawę opodatkowania
Do kwoty, od której nalicza się należną daninę, wlicza się tylko takie subwencje i dopłaty, które mają bezpośredni wpływ na cenę dostawy towarów lub świadczenia usługi.
Firma ABC, na podstawie właściwego pozwolenia, prowadzi stację demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Kupuje samochody – wraki do demontażu od osób fizycznych oraz od innych firm. Obecnie firma ABC zawarła umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie dopłat do demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Przyznane dofinansowanie będzie miało charakter pomocy de minimis. Otrzymaną dotację firma ma wykorzystać na bieżące koszty działalności związane z demontażem pojazdów wycofanych z eksploatacji, m.in. modernizację stacji demontażu, zakup narzędzi i wyposażenia. Otrzymanie dofinansowania nie spowoduje zmiany cen sprzedawanych towarów odzyskanych w wyniku demontażu, którymi są np. złom, odpady z tworzyw sztucznych, gumy, przepalone oleje silnikowe czy używane części samochodowe. Czy spółka musi naliczać 23 proc. VAT od otrzymanych dopłat do demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji? – pyta czytelnik.
Podstawą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta