Skorzystają podmioty działające w ramach holdingu
Małe spółki, będące elementem reorganizacji grupy, zazwyczaj nie mają pracowników i osiągają niewielkie przychody. Dla nich okrojone bilans i rachunek wyników to znaczna ulga.
Dyrektywa, a w ślad za nią ustawa o rachunkowości nie przewidują kilku efektów ubocznych przyjętych kryteriów klasyfikacji. Tak ustawione progi sprawiają, że do jednostek mikro będą się zaliczać również spółki celowe czy spółki powstałe w celu reorganizacji struktury grupy kapitałowej – spółki holdingowe. W przypadku tej drugiej grupy zmianę ustawy należy powitać z zadowoleniem – z reguły spółki te nie będą nikogo zatrudniać, nie będą generować istotnych przychodów (a jeżeli już, to z dywidend czy odsetek od pożyczek), a więc uproszczenie formy sprawozdania finansowego jest w ich przypadku pożądanym rozwiązaniem, gdyż zazwyczaj i tak jest ono dokumentem, który trafiał do szuflady. Jednak w przypadku spółek celowych, dość powszechnych np. w działalności deweloperskiej, może się okazać, że podmioty znacznej wielkości, w myśl uor, też mogą być zaliczone do jednostek mikro.
Przykład
Pod koniec roku obrotowego założono spółkę Projekt 1, która ma za zadanie wybudować budynek wielomieszkaniowy i sprzedać mieszkania. Spółka nabyła działkę za 3 mln zł, zawarła umowy z projektantem i generalnym wykonawcą budowy oraz zatrudniła trzech handlowców do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta