Przedłużony weekend musi wynikać z harmonogramu
Listopadowe święto przypadające w sobotę uprawnia pracowników do dodatkowego dnia wolnego. Trzeba go zaplanować w grafikach osobom zatrudnionym w systemie innym niż podstawowy. Podwładny, który w wyznaczonym dniu wolnym będzie chory, nie odbierze go w innym terminie.
Konieczność obniżenia wymiaru czasu pracy zatrudnionych w związku ze świętem przypadającym w sobotę znów daje możliwość planowania pracownikom tzw. długich weekendów. W 2014 r. taka sytuacja występowała w związku ze świętem 3 Maja przypadającym w sobotę, a kolejna przypadnie w listopadzie.
W tym miesiącu trzeba będzie po raz kolejny zastosować nowe zasady obliczania wymiaru czasu pracy, gdyż święto 1 listopada przypada w sobotę. Ten dzień jest natomiast w większości firm dniem wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Listopadowy wymiar miesięczny godzin pracy w takim zakładzie należy obliczyć następująco:
Krok 1.
Pomnożyć 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w tym okresie rozliczeniowym, pamiętając o definicji tygodnia zawartej w kodeksie pracy
40 godzin x 4 tygodnie = 160 godzin
Krok 2.
Do otrzymanej liczby dodać iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku – w listopadzie brakuje jednak takich dni.
Krok 3.
Od otrzymanej liczby godzin odjąć 8 godzin z tytułu każdego święta, które przypada w okresie rozliczeniowym w innym dniu niż niedziela. W tym przypadku będzie to 16 godzin z tytułu święta: 1 listopada (Wszystkich Świętych) i 11 listopada (Narodowe Święto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta