Jak traktować powierzenie narzędzi zleceniobiorcy
Udostępnienie wykonawcy samochodu potrzebnego do wykonania zlecenia w zamian za obniżenie ceny wykonywanych przez niego zleceń nie podlega opodatkowaniu VAT.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 29 sierpnia 2014 r. (I FSK 1281/13).
Spółka prowadząca działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego i pomocy drogowej zawierała z innymi podmiotami umowy cywilnoprawne o świadczenie na jej rzecz usług transportowych. Kontrahenci spółki świadczyli usługi przy użyciu samochodów ciężarowych będących albo własnością spółki, albo których spółka była leasingobiorcą. Samochody te były udostępniane w zamian za obniżenie cen usług oferowanych przez zleceniobiorców. Zgodnie z umową zleceniobiorcy mogli używać udostępnionych samochodów jedynie w celu wykonania umowy.
Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy świadczenie polegające na udostępnieniu zleceniobiorcy samochodów jest nieodpłatnym świadczeniem usług związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą i czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta