Pozorną umowę z matką podważy ZUS
Jeśli organ rentowy ustali, że zatrudnienie kobiety w zaawansowanej ciąży było fikcyjne, obciąży płatnika obowiązkiem zwrotu świadczeń, które jej nienależnie wypłacił.
Przyjęcie na etat kobiety w zaawansowanej ciąży nie jest niczym szczególnym. Przepisy tego nie kwestionują, a odmowa zatrudnienia osoby zdolnej do pracy ze względu na stan ciąży mogłaby być uznana za przejaw dyskryminacji. ZUS patrzy jednak na to z innej strony. Taka kobieta po kilku miesiącach pracy będzie bowiem otrzymywała zasiłek macierzyński nawet przez rok. Dlatego często przeprowadza postępowania wyjaśniające, sprawdzając, czy faktycznie doszło do zatrudnienia i wykonywania pracy, czy też umowę zawarto dla pozoru w celu wyłudzenia świadczeń.
ZUS od lat wszczyna takie postępowania. Większość pracownic, które podejmą etatowe zajęcie w zaawansowanej ciąży, może się spodziewać, że przyjrzy się ich sprawie.
Czasem u rodziny
Zatrudnianie ciężarnych kobiet jest popularne szczególnie w firmach rodzinnych. W wyrokach sądów pojawiają się też osoby, które łączą z pracodawcami nieformalne więzi. Może to być np. narzeczona przedsiębiorcy, z którą podpisał umowę w trzecim trymestrze ciąży (zob. wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 1 października 2013 r., III AUa 1825/12).
Przez swoją bazę informatyczną ZUS jest w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta