Czy uproszczenia dla małych firm rzeczywiście je odciążą
Kryteria jednostek mikro mogą spełniać znacznej wielkości spółki celowe, powszechne w działalności deweloperskiej. Ale ograniczona sprawozdawczość nie wystarczy, jeśli korzystają one z kredytów na sfinansowanie inwestycji.
Niemalże dokładnie 20 lat po uchwaleniu ustawy o rachunkowości dodano do jej treści przepisy dotyczące sprawozdawczości mikroprzedsiębiorstw. Uproszczenia dotyczące zasad rachunkowości i sprawozdawczości jednostek mikro są krokiem zmierzającym do poprawy warunków wykonywania działalności gospodarczej, ale nie wszystkim jednostkom opłaca się zastosować nowe zasady.
Celem nowelizacji ustawy o rachunkowości (uor) jest uproszczenie sprawozdawczości tzw. jednostek mikro. Zmiany opublikowane w DzU z 21 sierpnia 2014 r. weszły w życie 5 września br. Są one implementacją do polskiego systemu prawnego dyrektywy 2013/34/UE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek. Dzięki wprowadzonym zmianom mikrofirmy mogą wykazywać w swoich sprawozdaniach finansowych jedynie podstawowe informacje w bilansie oraz rachunku zysków i strat. Nie są one również zobowiązane do sporządzania informacji dodatkowej oraz sprawozdania z działalności, ale pod warunkiem, że w informacjach dołączonych do bilansu wykażą niektóre dane.
Suma bilansowa, przychody i zatrudnienie
Zaliczenie do kategorii jednostek mikro zależy od formy prawnej i wielkości danej jednostki. Zgodnie z nowelizacją zaliczają się do nich spółki handlowe (osobowe, z wyjątkiem spółki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta