Producent leków i kosmetyków kupi skażony alkohol bez akcyzy
PROCEDURY | Wyroby akcyzowe są opodatkowane na etapie przeznaczenia ich do konsumpcji. W przypadku wytwarzania z nich innych artykułów są one jednak objęte preferencją. Skorzystanie z niej wymaga spełnienia kilku warunków.
- Prowadzę działalność gospodarczą i w związku z jej rozszerzeniem planuję rozpocząć produkcję odświeżaczy samochodowych i innych podobnych wyrobów. Do produkcji jako składnik niezbędny jest alkohol etylowy, który co do zasady jest opodatkowany akcyzą. Czy przepisy o podatku akcyzowym przewidują możliwość zakupu alkoholu etylowego bez naliczonego podatku w związku z produkcją takich wyrobów? – pyta czytelnik.
W opisanej sytuacji możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia z podatku akcyzowego. Zależy ono od sposobu i rodzaju skażenia alkoholu etylowego wykorzystywanego do produkcji.
Regulacje prawa wspólnotowego
Zgodnie z art. 27 ust. 1 lit. a dyrektywy Rady 92/83/EWG z 19 października 1992 r. w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych (DzU L 316 z 31 października 1992 r., str. 21) państwa członkowskie są zobowiązane zwolnić z podatku akcyzowego alkohole, które zostały całkowicie skażone zgodnie z wymogami któregokolwiek z państw członkowskich, pod warunkiem że wymogi te zostały należycie podane do wiadomości i zaakceptowane zgodnie z warunkami określonymi w ust. 3 i 4 tego artykułu. Implementacją tych przepisów wspólnotowych na gruncie ustawodawstwa krajowego jest art. 30 ust. 9 pkt. 1 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, zgodnie z którym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta