Co się wydarzyło Broad Peak
Prawo nie wymaga heroizmu. Nie jest jednak obojętne, gdy pomocy drugiemu człowiekowi można udzielić bez narażania siebie na utratę zdrowia lub życia.
Podczas zejścia ze szczytu Broad Peak zginęło dwóch z czterech wspinaczy. Prokuratura umorzyła właśnie śledztwo w sprawie „narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia dwóch pokrzywdzonych himalaistów". Uznano, że organizatorzy wyprawy nie narazili ich na bezpośrednie zagrożenie utraty życia, źle przygotowując ekspedycję. Ludzie jednak zginęli...
Mariusz Paplaczyk: Od początku było niemal pewne, że prokuratura będzie prowadzić postępowanie w sprawie narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo narażenia życia lub zdrowia. Podstawą penalizacji jest wtedy takie działanie lub zaniechanie, które stwarza konkretne i bezpośrednie niebezpieczeństwo spowodowania zagrożenia dla zdrowia lub życia człowieka. O istnieniu tego przestępstwa musi zatem pamiętać każdy, kto sprawuje pieczę nad innymi jako organizator wypoczynku, akcji charytatywnych, pracy wolontariatu oraz każdy, kto organizuje imprezy sportowe, wyprawy. W szczególności te, w których stopień ryzyka jest większy niż w tradycyjnych sportach czy rekreacji. Oczywiste jest, że w grę wchodzić będzie wina nieumyślna w postaci lekkomyślności lub niedbalstwa.
Zamiar sprawcy narażenia zdrowia lub życia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo może przybrać postać godzenia się na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta