Kto przejmuje obowiązek zabudowy gruntu
PRAWO CYWILNE. Zobowiązanie do wzniesienia budynków, przewidziane w umowie o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste, określa istotę tego prawa. Prawo to nie może zostać przeniesione na nabywcę bez tej powinności.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 18 czerwca 2014 r. (V CSK 425/13).
Stan faktyczny, będący przedmiotem analizy SN, dotyczył sytuacji, w której gmina wystąpiła przeciwko spółce z o.o. z powództwem o rozwiązanie stosunku wieczystego użytkowania gruntu.
Pozwana nabyła w 2004 r. prawo wieczystego użytkowania nieruchomości objętej sporem jako składnik przedsiębiorstwa upadłej Grupy Kapitałowej „I" SA. Z umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste wynikał obowiązek wzniesienia na tej nieruchomości do końca 2001 r. budynku mieszkalnego. Budynek nie został wzniesiony we wskazanym terminie, wobec czego gmina wystąpiła z powództwem o rozwiązanie umowy.
Powództwo zostało oddalone przez sąd okręgowy. Sąd apelacyjny jednak po rozpoznaniu apelacji powódki uwzględnił powództwo w zakresie żądania rozwiązania umowy użytkowania wieczystego. Zdaniem sądu apelacyjnego nabycie przez pozwaną od syndyka masy upadłości przedsiębiorstwa upadłej grupy kapitałowej, w tym prawa użytkowania wieczystego gruntu objętego sporem, nie spowodowało wygaśnięcia obowiązku zabudowania tej nieruchomości. Następcy prawni pierwotnego użytkownika wieczystego pozostają bowiem związani ustalonym w umowie sposobem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta