Firma musi rozliczyć zwrot kosztów wyżywienia w delegacji krajowej
PIT | Jeżeli pracodawca wysyła pracownika w podróż służbową i zapewnia mu w tym czasie posiłki, to ich wartość powinien opodatkować, ale już niekoniecznie odprowadzić od niej składki do ZUS.
Lidia Rubińska Krzysztof Wiesław Żukowski
Według § 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej w podróży służbowej pracownikowi przysługuje:
- dieta,
- zwrot kosztów przejazdów, noclegów i innych niezbędnych wydatków, np. opłat parkingowych.
Zgodnie z § 7 ust. 1 rozporządzenia dieta w czasie podróży krajowej jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia i wynosi 30 zł za dobę podróży. Jeżeli podróż służbowa trwa mniej niż osiem godzin, to dieta nie przysługuje, a jeśli trwa od ośmiu do 12 godzin, to delegowanemu przysługuje połowa diety. Dieta nie przysługuje m.in. wtedy, gdy pracownikowi zapewniono bezpłatne całodzienne wyżywienie. W rozporządzeniu jest także mowa o pomniejszaniu pełnej diety o 25 proc. lub 50 proc. za poszczególne bezpłatne posiłki.
Co twierdzi fiskus...
Z art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT wynika, że wolne od podatku są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługującym pracownikom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta