Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Vacatio legis jak żółte światło na drodze

22 października 2014 | Prawo | Sławomir Krempa

Ustawodawca, zaskakując przedsiębiorców, zwłaszcza inwestujących za granicą, stawia ich w bardzo trudnej sytuacji 
– przypomina doradca podatkowy Sławomir Krempa.

Dawno temu ktoś mądry (policjant William Potts w Detroit w 1920 r.) wpadł na pomysł zainstalowania w sygnalizatorach na skrzyżowaniach, poza zielonym i czerwonym, również światła pomarańczowego. Pomysł tak genialny, jak prosty. Pozwala nam właściwie przygotować się na zmianę – rozpocząć hamowanie albo odblokować hamulec ręczny i wrzucić bieg, żeby przygotować się do ruszenia. Dzięki temu jazda jest bardziej płynna i bezpieczna. Taką samą rolę w systemie prawnym pełni instytucja tzw. vacatio legi, czyli okresu od chwili, gdy oficjalnie (poprzez ogłoszenie w Dzienniku Ustaw) znana jest treść nowych lub zmienionych przepisów, do momentu ich wejścia w życie (czyli momentu od kiedy mamy je stosować).

Hamować czy przyspieszać

Termin „vacatio legis" zyskał niebywały rozgłos na początku października, kiedy okazało się, że naszej administracji nie wystarczyło 13 dni, żeby opublikować ustawę istotnie zmieniającą przepisy ustaw o podatkach dochodowych. Skutkiem tego regulacje tzw. CFC (podatek od zagranicznych spółek kontrolowanych) nie weszłyby w życie od stycznia 2015, tylko (w większości wypadków) od stycznia 2016. Inercja publikatora oraz domniemana kwota strat budżetowych tym spowodowanych sprowokowała media i opozycję do zadania kilku pytań naszej administracji. Ta zareagowała z refleksem godnym kierowcy Formuły 1, rozpoczynając natychmiast proces legislacyjny zmierzający do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9973

Wydanie: 9973

Spis treści
Zamów abonament