Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uczciwe praktyki w cytowaniu

22 października 2014 | Rzecz o prawie | Aleksandra Sewerynik

W ostatnich dniach Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego udostępniło datowany na 24 września 2014 r. projekt zmian w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych (pr. aut.). Wśród nowelizowanych przepisów znalazł się ten dotyczący prawa cytatu. Proponowane nowe brzmienie przepisu wprowadza wiele istotnych zmian do tej bardzo ważnej instytucji prawa autorskiego.

Obecnie art. 29 pr. aut. umożliwia przytaczanie w utworze stanowiącym samoistną całość urywku innego utworu, a nawet całego drobnego utworu, ale tylko w ściśle określonym i uzasadnionym celu: wyjaśnienia, analizy krytycznej, nauczania lub gdy pozwalają na to prawa gatunku twórczości. W praktyce, na zasadzie przyjętego zwyczaju, dopuszczano także przywoływanie fragmentu cudzej twórczości jako motta.

Najwięcej dyskusji wzbudzało  rozumienie pojęcia „prawa gatunku twórczości". W doktrynie jednogłośnie przyjmowano, że obejmuje ono parodię, karykaturę i pastisz, choć w ustawie nie ma odwołania się do tych pojęć. Kontrowersje wzbudzało szersze rozumienie kategorii „praw gatunku twórczości" i rozciąganie jej np. na wariacje muzyczne czy improwizację...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9973

Wydanie: 9973

Spis treści
Zamów abonament