Dyscyplinarka po roku od przewinienia
TERMINY | Pracodawca ma tylko miesiąc na rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Ale termin ten liczy się dopiero od dnia, gdy o nagannym zachowaniu dowiedziała się decyzyjna osoba.
Zaniedbanie wymogów formalnych przy dyscyplinarnym zwolnieniu może skutkować przywróceniem etatowca do pracy lub zasądzeniem odszkodowania.
Oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia trzeba złożyć w formie pisemnej. Zgodnie bowiem z art. 30 § 3 k.p. oświadczenie każdej ze stron stosunku pracy o wypowiedzeniu lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Dla oświadczeń składanych w celu rozwiązania angażu przewidziano formę pisemną jako obligatoryjną. Dlatego ustne jego rozwiązanie narusza prawo pracy.
Podobnie byłoby przy złożeniu oświadczenia o rozwiązaniu umowy za pomocą faksu. Faks nie stanowi bowiem pisemnego oświadczenia pracodawcy, gdyż jest tylko kopią pisma. Również złożenie oświadczenia o rozwiązaniu angażu za pomocą e-maila naruszałoby przepisy. Jedynie oświadczenie szefa w postaci elektronicznej opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej (art. 78 § 2 k.c.)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta