Zburzyć chińskie mury
Budowanie barier między zarządem i radą nadzorczą spółki a jej głównym akcjonariuszem sprzyja konfliktom i promuje hazard moralny zarządzających, choć Europa i USA starają się niwelować je po kryzysie z 2008 r. – pisze profesor.
W zarządzaniu wartością spółki giełdowej o sukcesie decyduje możliwość bezpośredniej komunikacji z akcjonariuszami, w tym akcjonariuszem ponoszącym największe ryzyko ekonomiczne decyzji podejmowanych przez zarząd. W praktyce obrotu jest rozpowszechniony pogląd, że zasada jednakowego traktowania akcjonariuszy spółki giełdowej, wywodzona z art. 20 kodeksu spółek handlowych i art. 20 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, wyklucza jakiekolwiek kontakty zarządu i rady nadzorczej z akcjonariuszem sprawującym kontrolę nad spółką.
W myśl tego poglądu komunikacja z akcjonariuszami spółki giełdowej może przybierać wyłącznie postać sformalizowaną, i odbywać się podczas obrad walnego zgromadzenia akcjonariuszy oraz w drodze wykonywania obowiązków informacyjnych nałożonych na wszystkie spółki publiczne zgodnie z przepisami ustawy o ofercie publicznej. Interesujące jest przy tym, że dyskusja na ten temat koncentruje się na braku dopuszczalności komunikacji ze Skarbem Państwa zarządu i rady nadzorczej strategicznej spółki giełdowej kontrolowanej przez Skarb Państwa. Za naturalną uważa się bezpośrednią komunikację między zarządem i radą nadzorczą spółki giełdowej kontrolowanej przez prywatnego akcjonariusza z tymże. Prawo spółek i prawo rynku kapitałowego nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta