Gazoport w Świnoujściu ma zostać rozbudowany
Surowce | Skroplony gaz może trafić do innych terminali i zasilić statki pływające po Morzu Bałtyckim.
Tomasz Furman
Polskie LNG oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisały list intencyjny, w którym deklarują wspólne działania zmierzające m.in. do rozbudowy terminalu na skroplony gaz, który powstaje w Świnoujściu. Dodatkowo rozważają przeprowadzanie inwestycji umożliwiających przeładunek surowca na mniejsze statki i dostarczanie go do innych terminali oraz świadczenia usług tankowania statków zasilanych tym paliwem.
– Terminal w Świnoujściu jest jedną z inwestycji, która umożliwi dywersyfikację dostaw gazu. Jego rozbudowa zwiększy nasze szanse rynkowe i znacząco podniesie bezpieczeństwo energetyczne kraju – twierdzi Mariusz Zawisza, prezes PGNiG.
Z kolei Tomasz Pepliński, prezes Polskiego LNG, zauważa, że polski terminal będzie ważnym elementem zaopatrywania Europy w gaz.
– Będąc partnerem zdolnym kooperować z biznesem gazowym w dowolnej części świata, zaoferuje usługi, których świadczenie wykorzysta możliwości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta