Kto ma prawo odmówić pracy po godzinach
UMOWY | Nie każdemu podwładnemu pracodawca zleci nadgodziny. Polecenia takiego nie wykona m.in. pracownica w ciąży czy młodociany.
Marek Rotkiewicz
- Czy pracownik może odmówić pozostania po godzinach pracy i pracowania w godzinach nadliczbowych? – pyta czytelnik.
Co do zasady nie. Może się tak stać jedynie wtedy, gdy polecenie jest niezgodne z prawem, np. jest sprzeczne z zakazem zatrudniania w nadgodzinach pewnych grup pracowników.
Podpisując umowę o pracę, etatowiec zobowiązuje się wykonywać pracę określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w wyznaczonym przez niego miejscu i czasie, a pracodawca – zatrudnić pracownika za wynagrodzeniem (art. 22 § 1 k.p.). Kierownictwo pracodawcy nad pracownikiem, podporządkowanie poleceniom służbowym szefa są zatem podstawowymi elementami konstrukcyjnymi stosunku pracy. Pracownik zobowiązany jest do stosowania się do poleceń przełożonych, jeżeli spełniają trzy warunki:
- dotyczą pracy,
- nie są wbrew przepisom,
- nie są sprzeczne z umową o pracę.
W podległości
Praca w stosunku pracy ma charakter pracy podporządkowanej. Oznacza to, że etatowiec powinien stosować się do poleceń pracodawcy (działających w jego imieniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta