Brak badań to duże ryzyko
Obowiązki | Zaniedbania w kwestii kontroli stanu zdrowia załogi mogą się pracodawcy odbić czkawką. Nie tylko naraża się na wypłatę wysokich odszkodowań, ale też na ograniczenie wolności.
Pracodawca nie może pozwolić sobie na zaniedbania w zakresie wstępnych i okresowych badań lekarskich. Naraża się wówczas na rozmaite sankcje. Są one szczególnie dotkliwe, gdy osoba niezdolna do pracy ulegnie wypadkowi.
Trzy rodzaje
Badania lekarskie dzielą się na wstępne, okresowe i kontrolne. Standardowymi są pierwsze dwa – wstępne i okresowe. Kontrolne przeprowadza się jedynie, aby ustalić zdolność pracownika do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku po jego nieobecności z powodu choroby trwającej dłużej niż 30 dni.
Pracodawca nie może dopuścić do pracy osoby bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do wykonywania obowiązków na określonym stanowisku (art. 229 § 4 kodeksu pracy). W rozumieniu tego przepisu aktualne jest orzeczenie stwierdzające stan zdrowia pracownika w dacie, w której ma zostać dopuszczony do pracy. Zachowuje ono aktualność w okresie w nim wymienionym, chyba że w tym czasie wystąpi zdarzenie, które może wskazywać na zmianę stanu zdrowia etatowca (zob. wyrok Sądu Najwyższego z 18 grudnia 2002 r., I PK 44/02, OSNP 2004, nr 12, poz. 209). Oznacza to, że pracodawca ma prawo skierować podwładnego na okresowe badania lekarskie przed ich planowanym terminem w razie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta