Jak opodatkować sprzedaż majątku likwidacyjnego
Koszt zbycia środka trwałego to jego wartość początkowa pomniejszona o odpisy amortyzacyjne. Ostatnio wątpliwości budzi stosowanie tej zasady przy upłynnieniu składnika majątku uzyskanego w wyniku likwidacji spółki kapitałowej.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT w momencie odpłatnego zbycia środków trwałych podatnicy mają prawo do uznania wydatków na nabycie lub wytworzenie środków trwałych, pomniejszonych o rozliczone odpisy amortyzacyjne, za koszty uzyskania przychodu. Wydatki te zasadniczo są wyrażone w wartości początkowej środków trwałych, ustalonej w cenie ich nabycia bądź koszcie wytworzenia.
Inaczej ustalana jest wartość początkowa środków trwałych otrzymanych w wyniku likwidacji spółki kapitałowej. Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT wartością początkową środków trwałych otrzymanych w wyniku likwidacji osoby prawnej lub spółki jest ich wartość ustalona przez podatnika, nie wyższa od ich wartości rynkowej. Czy podatnicy sprzedający środki trwałe uzyskane w wyniku likwidacji zależnych spółek kapitałowych są zatem uprawnieni do rozpoznania kosztu podatkowego z tytułu takiej sprzedaży w wysokości wartości początkowej środka trwałego?
Organy sprzyjały przedsiębiorcom
Do niedawna organy podatkowe zajmowały w tym temacie stanowisko korzystne dla podatników. Zgadzały się, że w przypadku odpłatnego zbycia składnika majątku stanowiącego środek trwały otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej podatnicy mają prawo do rozpoznania w kosztach podatkowych wartości początkowej nabytego środka trwałego ustalonej na dzień jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta