Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skarbówka i sądy różnie podchodzą do korekt cen transferowych

05 listopada 2014 | Prawo i praktyka

Ceny w transakcjach pomiędzy spółkami z jednej grupy kapitałowej mogą być kalkulowane wstępnie na podstawie danych prognozowanych. Zdarza się jednak, że trzeba później skorygować ich wysokość. Sposób ewidencjonowania tych zmian budzi wiele wątpliwości.

Korekty cen transferowych są bardzo częstym „narzędziem" stosowanym w transakcjach wewnątrzgrupowych. Powszechnie zdarzają się sytuacje, w których ceny (np. ceny sprzedaży towarów) pomiędzy spółkami należącymi do jednej grupy kapitałowej kalkulowane są wstępnie na podstawie szacunkowych kosztów. Określany jest również rynkowy przedział rentowności w celu zapewnienia, że ceny ustalone w transakcjach między podmiotami powiązanymi odpowiadają cenom stosowanym pomiędzy podmiotami niezależnymi. Istnieje jednak ryzyko, że po zakończeniu roku podatkowego dana spółka z grupy może osiągnąć inny niż zakładany poziom rentowności. W takich sytuacjach spółki stosują mechanizm zwiększającej lub zmniejszającej korekty cen transferowych....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9984

Wydanie: 9984

Spis treści
Zamów abonament