Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiejkuty: skarżymy niedociągnięcia proceduralne Strasburga

05 listopada 2014 | Rzecz o prawie | Marek Domagalski
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu (na zdjęciu) jednogłośnie orzekł, że Polska naruszyła europejską konwencję praw człowieka, pozwalając CIA więzić na swoim terytorium dwóch arabskich terrorystów
źródło: AFP
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu (na zdjęciu) jednogłośnie orzekł, że Polska naruszyła europejską konwencję praw człowieka, pozwalając CIA więzić na swoim terytorium dwóch arabskich terrorystów
autor zdjęcia: Justyna Cieślikowska
źródło: Fotorzepa
Brama wjazdowa do portu lotniczego w Szymanach koło Szczytna, gdzie miały lądować  i odlatywać samoloty z więźniami  CIA
autor zdjęcia: Jakub Dobrzyński
źródło: Fotorzepa
Brama wjazdowa do portu lotniczego w Szymanach koło Szczytna, gdzie miały lądować i odlatywać samoloty z więźniami CIA

Trybunał nie dysponuje prawidłowo działającą procedurą, która by umożliwiła przedstawienie materiałów niejawnych – zapewnia w rozmowie z Markiem Domagalskim wiceminister spraw zagranicznych Artur Nowak-Far, który reprezentuje Polskę w procesie o więzienia CIA.

Rz: Polska odwołała się od wyroku pierwszej instancji w Strasburgu w sprawie więzień CIA. Jakich użyli państwo argumentów?

Prof. Artur Nowak-Far, wiceminister spraw zagranicznych: Na to pytanie na obecnym etapie postępowania nie mogę, niestety, dokładnie odpowiedzieć. Należy poinformować opinię publiczną, że z chwilą złożenia wniosku odwoławczego, dysponentem tego rodzaju informacji jest Europejski Trybunał Praw Człowieka. Chociaż rozumiem, że jest to kwestia z pewnością interesująca.

Dlatego o to pytam. Proszę więc powiedzieć ogólnie, tym bardziej że w poprzednim wywiadzie („Za wcześnie na wyrok w sprawie więzień CIA". „Rzeczpospolita" z 25 sierpnia 2014 r.) mówił pan o polskich zastrzeżeniach i planach związanych z apelacją do drugiej instancji Strasburga, czyli Wielkiej Izby.

Jeżeli mogę coś zdradzić, to tylko to, że nie dotykamy rzeczy merytorycznych. Nie jesteśmy w stanie dyskutować z faktami, tylko raczej stwierdzamy pewne niedociągnięcia natury proceduralnej. W szczególności wspomnę, bo to było bardzo ważnym elementem mojej poprzedniej wypowiedzi, że mówimy o tym, iż Trybunał w Strasburgu nie dysponuje jakąś prawidłowo działającą procedurą prawną, która by umożliwiła przedstawienie materiałów niejawnych.

Mówił pan, że strona polska oczekuje zaprowadzenia specjalnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9984

Wydanie: 9984

Spis treści
Zamów abonament