Przyczyny wykluczenia muszą być konkretne
Podstawy wykluczenia członka spółdzielni powinny być ujęte w sposób niepozostawiający wątpliwości, jakie zachowania stanowiły w ocenie wykluczającego organu zawinione naruszenie obowiązków. Przyczyny wykluczenia muszą być w uzasadnieniu uchwały podane konkretnie.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 23 lipca 2014 r. (V CSK 545/13).
Rada nadzorcza pozwanej spółdzielni mieszkaniowej podjęła uchwałę o wykluczeniu powódki z grona członków spółdzielni. Jako przyczynę wykluczenia wskazano „m.in.: nierespektowanie decyzji władz spółdzielni, (...) występowanie bezpośrednio i pisemnie wobec instytucji zewnętrznych i osób trzecich, podając się za władze spółdzielni, spowodowanie powstania dodatkowych, niezaplanowanych kosztów ogólnych spółdzielni". O treści uchwały powódka została powiadomiona pismem zarządu.
Sąd okręgowy po przeanalizowaniu uznał, że uzasadnienie zaskarżonej przez powódkę uchwały o wykluczeniu budzi zastrzeżenia, ponieważ nie wynika z niego jednoznaczna i konkretna przyczyna, która sprawiła, że w stosunku do powódki wyciągnięto aż tak daleko idące konsekwencje. Użycie zwrotu „między innymi" sugeruje, że podana lista zarzutów nie była kompletna. Mimo to sąd uznał, że przyczyny, dla których powódka została wykluczona ze spółdzielni, były znane powódce i członkom rady nadzorczej, a ponadto potwierdziły się w toku postępowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta