Za długą absencję zdrowotną nie zawsze można zwolnić
TERMINY | Jeżeli zakładowy staż pracownika jest krótszy niż sześć miesięcy, firma może z nim rozwiązać umowę po upływie trzech miesięcy jego nieobecności z powodu choroby. Ale chodzi tu o jednorazową i nieprzerwaną niezdolność do pracy.
Pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z pracownikiem, który jest nieobecny w firmie z powodu choroby trwającej dłużej niż okres podany w art. 53 kodeksu pracy. W myśl tego przepisu ma prawo rozwiązać umowę natychmiast, jeżeli niezdolność etatowca do pracy wskutek niedomagań zdrowotnych trwała dłużej niż:
- trzy miesiące, gdy był zatrudniony u tego pracodawcy krócej niż sześć miesięcy lub
- łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u tego pracodawcy co najmniej sześć miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy spowodował wypadek przy pracy lub choroba zawodowa.
Bardziej chroniony
W razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w firmie z innych przyczyn niż choroba szefowi wolno zastosować ten tryb rozstania, gdy absencja trwała dłużej niż miesiąc. Zatem długość okresu, przez który nie można pozbawić etatu wskutek kłopotów ze zdrowiem, zależy przede wszystkim od zakładowego stażu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta