Podejrzenia zastąpią wskazanie alkomatu
Odsunięcie etatowca od pracy z powodu spożycia alkoholu może poprzedzać zbadanie jego stanu trzeźwości. Nawet gdy podwładny nie zgadza się z decyzją szefa o zaprzestaniu pracy, musi wykonać to polecenie.
- Od jednego z pracowników w trakcie zmiany wyraźnie czuć było woń alkoholu. Podwładny odmówił poddania się badaniu alkomatem na obecność alkoholu. Co można w takiej sytuacji zrobić? Czy można poprosić o pomoc policję, jeśli do zadań pracownika należy m.in. prowadzenie pojazdów mechanicznych na terenie naszych magazynów? – pyta czytelnik.
Tak.
Stawienie się do pracy pod wpływem alkoholu lub jego spożywanie w czasie pracy stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Bezdyskusyjnie przyjmuje się, że taka sytuacja może być przesłanką zwolnienia dyscyplinarnego.
Dalej od roboty
Sąd Najwyższy w wyroku z 18 listopada 2003 r. (I PK 5/03) wskazał, że obowiązek trzeźwości pracownika w miejscu pracy wynika nie tylko z regulaminu pracy, instrukcji czy umowy o pracę, ale także z mocy ogólnie obowiązujących przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Naruszenie tego obowiązku ocenić należy jako ciężkie bez względu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta