Czy to kwestia oczywista: tożsamość oskarżonego
Nigdy nie można skazać człowieka, co do którego istnieją jakiekolwiek wątpliwości, kim jest – pisze profesor prawa.
Jakkolwiek wydawałoby się to oczywiste, należy przypomnieć, że ustalenie tożsamości podejrzanego (oskarżonego) w postępowaniu karnym jest kwestią zasadniczą; ustalenie zaś jego danych osobowych – zawsze wtórną (uzupełniającą). Niestety, ta kwestia jest jednak najczęściej pomijana w rozważaniach zawartych w opracowaniach naukowych dotyczących procedury karnej (i to nawet w komentarzach do kodeksu postępowania karnego), jakby z góry przyjmowano, że tożsamość oskarżonego miałaby być zawsze prawidłowo ustalana w realiach prowadzonych postępowań karnych. Jednakże znane są przecież kompromitujące przypadki (także w Polsce) błędnego ustalenia tej tożsamości, a nawet przypadki skazania osoby niewinnej lub też odbywania przez nią kary pozbawienia wolności – zamiast rzeczywistego sprawcy przestępstwa.
Niewiele przepisów
Odnośnie do ustalania tożsamości oskarżonego, pomimo wskazanej powyżej wagi tej czynności dla przedmiotu procesu karnego, tj. kwestii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta