Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wpłata na rachunek sądu zabezpieczy roszczenie pieniężne

05 listopada 2014 | Prawo i praktyka | Marzena Wibik-Kaczyńska, Ewelina Dziąg
Marzena Wilbik-Kaczyńska
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Marzena Wilbik-Kaczyńska
Ewelina Dziąg
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Ewelina Dziąg

Decyzja o złożeniu określonej kwoty do depozytu sądowego powinna być podjęta ze świadomością, że obowiązany, np. przedsiębiorca, zamroził środki na okres trwania postępowania sądowego aż do jego prawomocnego zakończenia.

Warto się zastanowić nad przypadkiem, gdy sąd postanowieniem wydanym na wniosek uprawnionego wierzyciela ustanowił na majątku dłużnika zabezpieczenie roszczeń w postaci hipoteki przymusowej na będących własnością dłużnika nieruchomościach.

Potem dłużnik zaskarżył postanowienie sądu o udzieleniu zabezpieczenia, jednak sąd odwoławczy oddalił zażalenie. Dłużnikowi nadal zależy na uwolnieniu nieruchomości od obciążeń, dlatego zdecydował się skorzystać z instytucji depozytu sądowego, o którym mowa w art. 742 § 1 k.c. i złożył na rachunek depozytowy sądu kwotę żądaną przez uprawnionego wierzyciela we wniosku o zabezpieczenie, potwierdzoną również w prawomocnym postanowieniu sądu o udzieleniu zabezpieczenia. W wyniku złożenia kwoty pieniężnej do depozytu, sąd stwierdził postanowieniem upadek zabezpieczenia w postaci hipoteki przymusowej. Postanowienie to wraz ze stosownym wnioskiem dłużnika będzie podstawą do wykreślenia hipoteki przymusowej ustanowionej na jego nieruchomościach.

Następnie, już po złożeniu kwoty zabezpieczenia do depozytu sądowego, obowiązany/dłużnik, chcąc odzyskać całość lub część z tej kwoty, zwrócił się z wnioskiem do sądu o ograniczenie kwoty złożonej do depozytu, negując w części zasadność zgłaszanych przez uprawnionego roszczeń oraz utrzymywania zabezpieczenia. Sąd odmówił uwzględnienia złożonego wniosku i orzekł, że w chwili obecnej, wobec złożenia całej kwoty roszczenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9984

Wydanie: 9984

Spis treści
Zamów abonament