Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa umowa, stare akta

05 listopada 2014 | Dobra Firma | Ewa Drzewiecka

FORMALNOŚCI | Podpisując kolejną umowę o pracę z tą samą osobą, można prowadzić jej dotychczasową teczkę pracowniczą. Ale czasem powoduje to większe zamieszanie niż założenie nowych akt.

Ewa Drzewiecka

Przepisy kodeksu pracy przewidują wiele udogodnień, gdy te same strony ponownie zawrą umowę bezpośrednio lub niedługo po zakończeniu poprzedniej. Jeśli po przerwie nie dłuższej niż 30-dniowa pracodawca przyjmie ponownie pracownika na to samo stanowisko lub o takich samych warunkach, nie ma konieczności ponawiać badań wstępnych (art. 229 § 1 k.p.). Dodatkowo bezpośrednie powierzenie pracy na tym samym stanowisku zwalnia też od wstępnego szkolenia BHP (art. 2373 § 2 k.p.). Strony kontraktu nawiązanego bezpośrednio po rozwiązaniu poprzedniego mogą zamienić ekwiwalent za urlop na dni wolne do wykorzystania podczas kolejnego zatrudnienia (art. 171 § 3 k.p.). Pracodawca nie musi ponadto wydawać świadectwa pracy na potwierdzenie zakończonego zatrudnienia, lecz wydać później jedno zbiorcze.

Nie wprowadzono natomiast żadnych szczególnych zasad prowadzenia akt osobowych w razie ponowienia kontraktu między tymi samymi stronami. Takich regulacji nie zawiera ani kodeks pracy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9984

Wydanie: 9984

Spis treści
Zamów abonament