Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bądźmy wszyscy rzecznikami

05 listopada 2014 | Rzecz o prawie | Agata Łukaszewicz
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Każde niewłaściwe zachowanie w sali rozpraw przynosi nam szkodę. Bo jest zapamiętane, skomentowane i przekazane – przestrzega sędzia Irena Kamińska.

Rz: Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło zadbać o poprawę wizerunku polskich sądów. Chce wprowadzić standardy komunikacji między sędziami a dziennikarzami, tworzyć profesjonalne biura prasowe. Wszystko po to, by dobrze poinformowany dziennikarz rzetelnie przekazywał opinii publicznej swoją wiedzę zarówno o konkretnym procesie, jak i o sytuacji sądownictwa. To dobry pomysł?

Irena Kamińska, sędzia NSA, prezes Stowarzyszenia Sędziów Themis: Pierwszy od wielu lat. Do tej pory Ministerstwo Sprawiedliwości dbało raczej o wizerunek ministra niż o dobry wizerunek sądów. Poza tym rzecznik prasowy w Ministerstwie Sprawiedliwości był rzecznikiem ministra, a nie sądów i sędziów. Interesy polityka i jego partii nie zawsze są zbieżne z interesami władzy sądowniczej.

Jeśli ministerstwo nie odpuści, to sędziowie będą musieli współpracować z dziennikarzami, a za tym nie przepadają...

Muszą zrozumieć, że ukrywanie się za rzecznikami prasowymi nie sprzyja wymiarowi sprawiedliwości. Sędzia powinien przede wszystkim wypowiadać się w uzasadnieniu wyroku. I to pięknym polskim językiem, w żadnym razie żargonem prawniczym. Sędzia powinien stronie przystępnie wyjaśnić, dlaczego musiał wydać takie orzeczenie. Musi też do nas dotrzeć, że źle poinformowany albo niedoinformowany dziennikarz jest po prostu groźny. On musi coś napisać, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9984

Wydanie: 9984

Spis treści
Zamów abonament