Metryka pracownika nie może działać przeciwko niemu
Szkolenia dotyczące dyskryminacji najczęściej są organizowane dla kadry zarządzającej. To błąd, ponieważ do zachowań o tym podłożu zwykle dochodzi na najniższym szczeblu, a udział w takich spotkaniach może uczyć empatii.
Katarzyna Gospodarowicz Wojciech Zając
Z wydłużeniem wieku emerytalnego międzypokoleniowe kontrasty wśród zatrudnionych są coraz bardziej widoczne. Niejednokrotnie współpracowników dzieli nawet czterdzieści lat.
Nie ta sprawność
Zarządzanie etatowcami przy tak dużych dysproporcjach wiekowych to prawdziwe wyzwanie. Pracodawcy zauważają ten problem i dążą do tego, aby zapobiegać powstawaniu sporów właśnie na tle różnic w metryce.
Coraz częściej w zakładach produkcyjnych obowiązkowym elementem szkoleń przed podjęciem pracy są zajęcia dla nowo przyjętych, młodych pracowników. Mają one wzbudzić w nich empatię i chęć pomocy starszym kolegom przy wykonywaniu zadań. Rekrutów ubiera się w specjalne kombinezony i okulary, które mają pokazać, z jakimi trudnościami borykają się osoby 50- czy 60-letnie przy realizacji tych samych obowiązków. Takie testy zarówno uzmysławiają młodym, o ile ciężej wykonać te same czynności starszym, jak i dają obraz pracy (zwłaszcza tej wymagającej wysiłku fizycznego) za 20–30 lat.
Uwaga na nierówne traktowanie
Z problemem odmienności pokoleń wiążą się też pewne działania różnicujące sytuację starszych w sposób sprzeczny z prawem. W pracy dość często są oni gorzej traktowani niż młode osoby. W takim wypadku możemy mieć do czynienia właśnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta