Kiedy zamawiający zatrzyma wadium
Firmy ubiegające się o publiczne kontrakty powinny pamiętać o konieczności posiadania środków na wniesienie zabezpieczenia prawidłowości postępowania. Jego wysokość nie może być większa niż 3 proc. wartości zamówienia.
Jeżeli zamawiający zażąda wadium, to firmy powinny to uczynić przed upływem terminu składania ofert. Wybór formy, w jakiej wadium zostanie wniesione, należy do firmy startującej w przetargu. Może ono być w: pieniądzu, poręczeniach bankowych lub poręczeniach SKOK, gwarancjach bankowych, gwarancjach ubezpieczeniowych lub poręczeniach udzielanych przez podmioty wskazane w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Po wyborze najkorzystniejszej oferty lub po unieważnieniu postępowania, zamawiający ma obowiązek zwrócić wadium wszystkim wykonawcom poza tym, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza. Niezwłocznie po zawarciu umowy w sprawie zamówienia publicznego oraz wniesieniu zabezpieczenia należytego wykonania umowy (jeżeli jego wniesienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta