Wpływ płci na styl zarządzania
Czy faktycznie płeć wpływa na sposób kierowania firmą? Może tak być, bo różnice w stylach zarządzania wynikają po części z bilogii, czyli odmiennego funkcjonowania mózgu kobiet i mężczyzn, szczególnie przetwarzania informacji.
Mózg kobiety ma więcej połączeń między prawą i lewą półkulą. Dzięki temu następuje między nimi wymiana większej liczby informacji. Z kolei u mężczyzn więcej styków kształtuje się w każdej półkuli mózgowej osobno.
Biologia kontra mózg
Różnica ta sprawia, że panie są przystosowane do otrzymywania większego zakresu informacji zmysłowych, łatwiejszego ich łączenia oraz dostrzegania relacji między nimi. Pozwala im to lepiej powiązać i kojarzyć ze sobą informacje werbalne i wizualne. Lepiej też odczytują subtelne sygnały, np. emocjonalne, takie jak ton głosu, gestykulację i mimikę.
W mózgu męskim więcej funkcji kontrolowanych jest przez obszar specyficzny tylko dla danej funkcji. Z tego powodu panowie lepiej koncentrują się na zadaniach i nie dają się tak łatwo rozpraszać zbytecznymi informacjami.
Takie cechy, jak np. racjonalność, niezależność, agresywność, pewność siebie, łatwość podejmowania decyzji i niepoddawanie się w trudnych sytuacjach, tradycyjnie przypisuje się mężczyznom. Z kolei emocjonalność, opiekuńczość, empatię, zdolność poświęcania się, uległość czy ciepło w relacjach społecznych uważne są za typowo kobiece.
Takiemu uproszczonemu przypisywaniu cech wyłącznie według wyróżników biologicznych przeciwstawia się pojęcie płci psychologicznej (patrz ramka), wprowadzone przez amerykańską...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta