Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zwalniać i rozliczać pracowników w sezonie grypowym

27 listopada 2014 | Prawo i praktyka | Renata Majewska
Renata Majewska, właścicielka firmy Biuro Kadr i Płac
autor zdjęcia: Ryszard Waniek
źródło: Fotorzepa
Renata Majewska, właścicielka firmy Biuro Kadr i Płac

Tylko dalsza niezdolność do pracy z powodu choroby uzasadnia rozwiązanie z pracownikiem umowy bez wypowiedzenia, jeśli dodatkowo on sam nie stara się o świadczenie rehabilitacyjne albo ZUS odmówił jego przyznania.

Jedna absencja, kilka dolegliwości

Pracownik przedstawia kolejne zwolnienia lekarskie, które otrzymał na czas absencji z powodu różnych chorób. Podejrzewamy, że mataczy, aby przedłużyć okres pobierania zasiłku chorobowego i ochrony przed utratą posady. Co możemy robić? Czy pracodawca ma prawo skontrolować, czy rzeczywiście poszczególne zaświadczenia dotyczą odmiennych schorzeń?

Zasiłek chorobowy przysługuje przez czas niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z niektórych przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa). Nie może on jednak trwać dłużej niż 182 dni, a jeżeli niedyspozycja zdrowotna została spowodowana gruźlicą lub występuje w ciąży – 270 dni. Do tego okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie nieprzerwane okresy niezdolności do pracy i niemożności wykonywania obowiązków zawodowych. Uwzględnia się w nim też poprzednią niezdolność do pracy spowodowaną tą samą chorobą, jeżeli przerwa między jej ustaniem a powstaniem kolejnej absencji nie przekroczyła 60 dni (art. 9 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Ochrona przed wypowiedzeniem lub zwolnieniem w trybie natychmiastowym osoby zatrudnionej w firmie od co najmniej sześciu miesięcy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10002

Wydanie: 10002

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament