Kiedy sprzedaż w UE nie jest wewnątrzwspólnotową dostawą
Rodzimy przedsiębiorca planujący zbycie towaru do innego kraju UE połączone z jego obróbką wykończeniową w tym państwie może mieć obowiązek zarejestrowania się tam na potrzeby VAT.
Częstą praktyką gospodarczą jest takie ukształtowanie transakcji, że sprzedawany towar – nim trafi do nabywcy – poddawany jest jeszcze pewnym usługom. O ile w obrocie krajowym sposób opodatkowania takiego ruchu towarowego nie powinien sprawić stronom transakcji większych problemów, o tyle w przypadku transakcji o charakterze międzynarodowym może być już kłopotliwy. Tymi ostatnimi zajął się 2 października 2014 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, orzekając w sprawie C-446/13 Fonderie 2A przeciwko Ministre de l'Économie et des Finances.
Czego dotyczył spór
Sprawa dotyczyła spółki z siedzibą we Włoszech, która sprzedała francuskiemu kontrahentowi wyprodukowane przez siebie we Włoszech części metalowe. Przed ich dostawą do francuskiego odbiorcy części zostały dostarczone na rachunek spółki włoskiej do zlokalizowanego również we Francji usługodawcy, którego zadaniem było wykonanie robót wykończeniowych (lakierniczych). Po wykonaniu usług części zostały odesłane do nabywcy końcowego. Cena sprzedaży części, zafakturowana francuskiemu odbiorcy przez producenta z Włoch, obejmowała wartość robót wykończeniowych. Usługodawca wystawił fakturę na producenta z Włoch.
Kwestią budzącą wątpliwości podatnika i organów podatkowych było, czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta