Mechanizm wash-out nie może być traktowany jako usługa
Rozliczenia między kontrahentami z tytułu dopuszczenia możliwości zawarcia umowy odwrotnej do pierwotnej (wash-out) pozostają poza zakresem art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, a co za tym idzie – nie są obciążone podatkiem od towarów i usług. Nie dochodzi tutaj do zawarcia żadnej transakcji, lecz jedynie jedna ze stron otrzymuje pewnego rodzaju odszkodowanie.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 22 października 2014 r. (III SA/Wa 1320/14).
Spółka zajmuje się handlem towarami masowymi, m.in. zbożem. Kontrakty handlowe są często zawierane z dużym wyprzedzeniem, przez co w chwili ich zawarcia strony nie są w stanie precyzyjnie określić wszystkich warunków umowy. Zdarza się, że ze względu na wzrost cen rynkowych, wahania kursów walut czy warunki atmosferyczne strony kontraktu nie są w stanie wywiązać się ze swojego zobowiązania. Aby temu zapobiec, umowy przewidują tzw. mechanizm wash-out polegający na dopuszczeniu możliwości zawarcia umowy odwrotnej do pierwotnej. W efekcie nie dochodzi do dostawy towarów, a strony rozliczają kontrakt poprzez wymianę odpowiednich dokumentów. W związku z tym skierowano do organu interpretacyjnego pytanie, czy spółka będzie zobowiązana do opodatkowania VAT różnicy w cenie wynikającej z rozliczenia kontraktu pierwotnego i kontraktu odwrotnego w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta