Wychowawczy nie zawsze chroni etat
Szef jest bardzo ograniczony w możliwości rezygnacji ze współpracy z pracownikiem, który korzysta ze swoich uprawnień rodzicielskich. Nie oznacza to jednak, że zawsze jest zablokowany w takich decyzjach, niezależnie od okoliczności.
Kodeks pracy gwarantuje rodzicom korzystającym z urlopu wychowawczego tzw. szczególną ochronę trwałości stosunku pracy, która przekłada się na zakaz rozwiązania lub wypowiedzenia im umowy o pracę. Obowiązuje on – zgodnie z art. 1861 § 1 k.p. – od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia jego zakończenia. Taką ochroną objęty jest też rodzic, który składa podanie o obniżenie mu etatu na czas, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. Przy czym zakaz rozwiązania czy wypowiedzenia umowy trwa wówczas do dnia powrotu do wcześniejszego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy.
Spóźnione podanie...
Wniosek u urlop wychowawczy nie daje jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta