Oszczędzanie na emeryturę podwójnie opłacalne
Gdy podatnik przekazuje środki na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego i przekroczy ustalony pułap wpłat, prawo do obniżenia podstawy opodatkowania przysługuje mu jedynie do wysokości limitu.
Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną według zasad ogólnych. Od lutego 2014 r. wpłacam 300 zł miesięcznie na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Czy wpłaty te mogę odliczyć od dochodu będącego podstawą zapłaty podatku dochodowego? – pyta czytelnik.
Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych (skala podatkowa) ustalają podstawę opodatkowania zgodnie z art. 26 ustawy o PIT. Podstawą obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30c oraz art. 30e ustawy o PIT, jest dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25 ustawy o PIT, po odliczeniu m.in. kwot wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego dokonanych przez podatnika w roku podatkowym, do wysokości określonej w przepisach o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (art. 26 ust. 1 pkt 2b ustawy o PIT).
Zasady gromadzenia oszczędności na indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) określa ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (tekst jedn. DzU z 2014 r. poz. 1147) >patrz ramka.
Oszczędzający na IKZE ma prawo do odliczenia od dochodu wpłat na IKZE na zasadach i w trybie określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli na podstawie umowy o prowadzenie IKZE gromadzi oszczędności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta