PESEL to nie pole do rywalizacji
Międzypokoleniowe konflikty w firmie to zwykle wynik nieumiejętnego zarządzania zespołem. Warto uszanować i pogodzić priorytety oraz sposób wykonywania zadań przez osoby, których daty urodzin dzieli niekiedy nawet 40 lat.
Rz: Według ubiegłorocznego ogólnopolskiego sondażu TNS Polska dwie trzecie Polaków uważa, że bardzo różnimy się od siebie pod względem: celów w życiu (63 proc.), sposobu zachowania (69 proc.), zrozumienia dla ludzi z innych pokoleń (61 proc.), sposobu spędzania czasu wolnego (71 proc.) oraz stosunku do obowiązków (62 proc.). Co to są zatem różnice pokoleniowe? Na czym polegają?
Izabela Kielczyk, psycholog biznesu, coach wyższej kadry menedżerskiej: Najprościej określając, jest to zderzenie zachowań, postaw, wartości, zasad moralnych, sposobu życia, spędzania wolnego czasu, podejścia do wielu zagadnień między osobami urodzonymi w różnych dekadach. Przykładowo, dla zdecydowanej większości osób z pokolenia wojennego czy tużpowojennego nie do pomyślenia było posiadanie dzieci bez ślubu. Starsi nie rozumieją też, jak można wyjechać np. na Boże Narodzenie poza dom i spędzać te święta wśród znajomych, a nie w gronie rodziny. Młodsze pokolenie komunikuje się zazwyczaj za pomocą internetu, portali społecznościowych czy esemesów. Z kolei starsi interpretują wysyłanie wiadomości SMS jako brak czasu na bezpośredni kontakt i telefoniczną rozmowę.
Poza tymi odmiennościami w ocenie różnych sytuacji i zjawisk charakterystyczne dla pokoleń jest to, że każde broni swoich wartości i racji. Uważa je za ważne, niezmienne i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta