Przelew z konta nie zawsze wymagany
VAT | Aby spółka mogła wystąpić o przyspieszony zwrot podatku, firmowe płatności musi realizować za pośrednictwem rachunku bankowego, jeśli stroną transakcji jest inny przedsiębiorca. Problem może się pojawić przy zakupach od gminy.
Maciej Jurczyga
- Jesteśmy nowo powstałą spółką z o.o. z niewielkim kapitałem. Nabyliśmy od miasta działkę za 200 tys. netto plus VAT 23 proc. Zakup został sfinansowany z pożyczek udzielonych spółce przez udziałowców. Aby uniknąć prowizji bankowej od wpłaty środków pieniężnych na rachunek bankowy spółki, wpłaciliśmy pieniądze za działkę w banku bezpośrednio na rachunek urzędu miasta. Czy możemy wystąpić o przyspieszony zwrot VAT? – pyta czytelnik.
Zgodnie z ustawą o VAT gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Standardowo zwrot VAT następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji.
Można szybciej
Ustawa przewiduje jednak procedurę przyspieszonego zwrotu, w terminie 25 dni. Przyspieszony zwrot VAT następuje na wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową. Możliwość uzyskania zwrotu podatku w krótszym terminie istnieje, jeżeli kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z:
1) faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 672 ze zm.),
2) dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta