Parkowanie i autostrady w limicie kilometrówki
CIT/PIT. Wydatki na płatne parkingi i przejazdy mogą być zaliczone do kosztów eksploatacji samochodu do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 29 października 2014 r. (III SA/Wa 768/14).
Pracownicy spółki odbywają zarówno zagraniczne, jak i krajowe podróże służbowe, głównie w celu spotkań z klientami oraz udziału w szkoleniach. Niejednokrotnie zmuszeni są do korzystania z prywatnych aut w celu odbycia podróży, gdyż spółka nie dysponuje dostatecznie rozbudowaną flotą samochodową. Zdarza się, że muszą korzystać z płatnych autostrad czy parkingów. Koszty te ponoszą pracownicy spółki, a po powrocie otrzymują ich zwrot. Spółka zadała pytanie, czy koszty opłat za parking i przejazd autostradą są dla spółki kosztami uzyskania przychodu.
Zdaniem spółki wszelkie wydatki na płatne parkingi i autostrady mogą być zaliczone do kosztów. Skarżąca podkreśliła, że w jej ocenie nie obowiązują w tej sytuacji limity przewidujące, że poniesione ponad te...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta