Jak grać z Putinem
Kijów powinien zobowiązać się, że Ukraina nie przystąpi do NATO, w zamian za co Kreml zaakceptowałby jej prawo wejścia do UE – pisze francuski politolog.
W rozgrywce o Ukrainę słabość i podziały polityczne Europy rozzuchwalają rosyjskiego prezydenta Władimira Putina podobnie jak mobilizowała go niezdecydowana postawa Ameryki wobec Syrii. Jeśli Europa ma działać odpowiedzialnie, jej politykę w stosunku do Rosji powinny określać trzy główne pojęcia: stanowczość, jasność i wola znalezienia kompromisu.
Śladami Mikołaja I
Bez stanowczości nic nie da się zrobić. Po upadku Związku Sowieckiego Europa i Stany Zjednoczone nie ustrzegły się błędów. O arogancję i niepotrzebne upokarzanie Rosji można oskarżać zwłaszcza USA. Jednak upadek ZSRR był skutkiem długiego ciągu niefortunnych posunięć, zapoczątkowanych jeszcze w czasach Rosji carskiej, która nie potrafiła się odnaleźć w nowoczesności. Przywódcy postsowieckiej Rosji muszą się jeszcze z tymi porażkami uporać.
Przyjmując agresywną i rewizjonistyczną postawę, Putin popełnił historyczny i strategiczny błąd. Zamiast wziąć za wzór Piotra Wielkiego i tak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta