Ile oddasz na podatki i opłaty, zostając właścicielem mieszkania
poradnik | Jeśli kupujesz lokum za 200 tys. zł, wyłożysz dodatkowo ponad 12 tys. zł na opłaty okołotransakcyjne. I to bez tych towarzyszących kredytowi hipotecznemu. Ale sprzedając mieszkanie, możesz uniknąć daniny dla państwa.
Rz: Jakie podatki czekają kupującego nowe mieszkanie?
Kamil Kowalik: Kupno nieruchomości każdorazowo łączy się z obowiązkiem zapłaty stosownego podatku. Nabywając mieszkanie bezpośrednio od dewelopera, jesteśmy zobligowani do zapłaty VAT w wysokości 8 proc.
Należy jednak zauważyć, że opodatkowanie podatkiem VAT związane jest z obowiązkami sprzedającego nieruchomość. W praktyce oznacza to, że do ceny sprzedaży zbywca dolicza kwotę VAT, a płatność podatku dokonywana jest przez kupującego. Sprzedający jest jedynie zobowiązany do złożenia stosownej deklaracji i odprowadzenia podatku do urzędu skarbowego.
Jednocześnie – w związku z opodatkowaniem VAT transakcji zakupu mieszkania od dewelopera – kupując nowe mieszkanie, nie jesteśmy zobowiązani do zapłaty 2-proc. podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Przepisy ustawy o PCC wskazują, że w przypadku, gdy jedna ze stron jest zobowiązana do zapłaty VAT, to automatycznie nie powstanie obowiązek zapłaty PCC.
Warto zwrócić uwagę, że kupujący może być zobowiązany do zapłaty niewielkiej kwoty PCC, jeżeli kupi mieszkanie na kredyt. Kwota ta stanowiłaby podatek od ustanowienia hipoteki.
A gdy mieszkanie jest używane...
W przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym kupujący z reguły zapłaci podatek od czynności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta