Podporządkowanie nie musi przesądzać, że zlecenie to etat
ZATRUDNIANIE | W umowie-zleceniu mogą wystąpić cechy kierownictwa i podporządkowania, ale nie takie same, jak w zależności właściwej dla stosunku pracy. Potwierdził to Sąd Najwyższy.
Powszechną praktyką na rynku pracy jest występowanie różnych form szeroko pojętego zatrudnienia. Praca może być świadczona na podstawie np. umowy o pracę, umowy-zlecenia czy też tzw. samozatrudnienia, które jest ostatnio bardzo popularne. Widać wyraźną tendencję do ciągłej ewolucji rozumienia – co najmniej potocznego – pojęcia stosunku pracy. W konsekwencji stopniowo zacierają się granice między zatrudnieniem pracowniczym a pozapracowniczym.
Co mówi kodeks pracy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksowymi, za stosunek pracy należy uznać zobowiązanie się pracownika do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem oraz w wyznaczonym przez niego miejscu i czasie. Pracodawca zobowiązuje się natomiast zatrudniać pracownika za wynagrodzeniem.
Jednocześnie, przy zachowaniu wyżej wskazanych warunków wykonywania pracy, nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną. Bez znaczenia pozostaje też nazwa zawartej przez strony umowy, jeśli jest ona wykonywana w tych warunkach.
Z powyższych regulacji nie wynika jednak zakaz zatrudniania na podstawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta