Więcej wolności dla płatników
Rozmowa | W Polsce nadal istnieje silne przywiązanie do gotówki – mówi Adam Tochmański, dyr. Departamentu Systemu Płatniczego NBP.
Rz: W połowie roku została obniżona stawka interchange do 0,5 proc. Czy widać już efekty tej decyzji i rośnie liczba akceptantów?
Adam Tochmański: Jeszcze dwa–trzy lata temu opłata interchange wynosiła 1,5–1,6 proc., a od 2013 roku 1,2–1,3 proc. i była to jedna z najwyższych stawek w Europie, stanowiąc ważną barierę dla akceptacji kart płatniczych. Dlatego jej obniżenie powinno przynieść efekty w postaci nowych akceptantów – częściowo już je widać. Część agentów rozliczeniowych zaczęła podpisywać umowy z nowymi akceptantami jeszcze przed formalnym wejściem w życie nowych stawek, co już w II kwartale przełożyło się na wzrost liczby akceptantów ze 142 tys. do 147 tys. i liczby punktów handlowo-usługowych o 13,7 proc., do 279,2 tys. Również niedawno zebrane dane za III kwartał pokazują dalszy wzrost sieci akceptacji, gdyż na koniec września liczba akceptantów wzrosła do 154 tys., a liczba punktów handlowo-usługowych do 290 tys. Bardzo wysoko, bo odpowiednio o 13 proc. oraz 9 proc., wzrosła również w III kwartale liczba i wartość płatności kartowych. To są pozytywne efekty, ale do pełnej oceny skutków obniżenia opłaty potrzebne są jednak dwa pełne kwartały, więc musimy poczekać na to jeszcze kilka miesięcy.
Ale szykuje się kolejna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta