Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opinia specjalistycznej jednostki naukowej nie jest wymagana

08 grudnia 2014 | Ekspert księgowy

CIT. Amortyzacji podlegają koszty prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym, jeśli mogą być wykorzystane na potrzeby działalności gospodarczej podatnika. Projekt musi spełniać też przesłanki wymagane przepisami bilansowymi.

Przepisy rachunkowe, przyjmując zasadę ostrożności, nakazują co do zasady ujmowanie w koszty okresu niemal wszelkich nakładów ponoszonych na działalność badawczo-rozwojową, pozostawiając jednostce możliwość aktywowania tylko niewielkiej ich części. Natomiast prawo podatkowe jeszcze kilka lat temu preferowało rozwiązanie odmienne, polegające na zawieszeniu rozliczenia całości kosztów do czasu uzyskania wiedzy na temat wyniku prowadzonych prac i przesunięciu tym samym momentu rozpoznania kosztów podatkowych. Poniesione koszty prac rozwojowych należało mianowicie zaliczać do kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym, w którym zostały zakończone, jeżeli nie mogły być uznane za wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji podatkowej.

Po nowelizacji na trzy sposoby

Począwszy natomiast od nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10011

Wydanie: 10011

Spis treści
Zamów abonament