Ważne, jakie składniki majątku i za ile ubezpieczamy
ROZLICZENIA | Sposób księgowania polisy dotyczącej firmowego mienia zależy między innymi od wysokości składki i okresu ochrony. Ograniczenia w jej zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodu dotyczą zwłaszcza drogich aut.
Emilia Kajda
Ubezpieczenia majątkowe, określone w dziale II załącznika do ustawy z 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 950 ze zm.) „Pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe" obejmują bardzo szeroki zakres ryzyk. Przedsiębiorcy zawierają przede wszystkim: ubezpieczenia casco pojazdów lądowych, ubezpieczenia przedmiotów w transporcie, obejmujące szkody na transportowanych przedmiotach, niezależnie od każdorazowo stosowanych środków transportu, ubezpieczenia szkód spowodowanych żywiołami, ubezpieczenia pozostałych szkód rzeczowych (np. kradzieży).
Dowód księgowy
Dowodem zawarcia umowy ubezpieczenia jest najczęściej polisa. Zgodnie z art. 141 ustawy o działalności ubezpieczeniowej musi ona zawierać co najmniej następujące dane:
- adres i siedzibę zakładu ubezpieczeń lub odpowiednio adres oddziału zakładu ubezpieczeń, który udziela ochrony ubezpieczeniowej,
- miejsce zawarcia umowy ubezpieczenia,
- właściwość sądu w przypadku sporu między stronami ubezpieczenia,
- datę zawarcia umowy ubezpieczenia oraz termin jej obowiązywania,
- przedmiot umowy ubezpieczenia oraz warunki jej wykonania,
- oznaczenie stron umowy ubezpieczenia,
- wysokość składki ubezpieczeniowej oraz
- wskazanie ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta