Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Roczne rozliczenia pracy nie zawsze na korzyść

08 grudnia 2014 | Prawo i praktyka | Agata Lankamer-Prasołek Agata Lankamer-Prasołek, Karol Lankamer

TERMINY | Długi okres rozliczeniowy nie sprawdzi się w każdej branży. Zwykle jest też bezcelowy dla pracowników administracyjnych 
czy obsługi. Wprowadzając go bez faktycznej potrzeby, pracodawca 
nic nie zyska, a może sobie zaszkodzić.

W porównaniu z krótszymi okresami rozliczeniowymi roczny gwarantuje pracodawcy maksymalną elastyczność. Dotyczy to zarówno planowania nominalnego czasu pracy, jak i udzielania czasu wolnego lub dni wolnych od pracy za nadgodziny. Dlatego atrakcyjność rocznego okresu rozliczeniowego nie ogranicza się do firm stosujących systemy równoważne, choć w takim przypadku możliwości szefa są znacznie większe.

Decydując się na jego wprowadzenie, należy pamiętać o szczególnych wymogach formalnych związanych z ustalaniem 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego. Wymaga to zawarcia odrębnego porozumienia. Nie jest ono jednak częścią regulaminu pracy, dlatego roczny okres rozliczeniowy można wprowadzić z dnia na dzień. W porozumieniu należy określić, od kiedy będzie stosowany w zakładzie. Choć nie musi on pokrywać się z rokiem kalendarzowym, dla wielu firm takie rozwiązanie może być najwygodniejsze.

W jakim dokumencie

Roczny okres rozliczeniowy wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu zawieranym z zakładowymi organizacjami związkowymi (art. 150 § 3 pkt 1 kodeksu pracy). Gdy uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi organizacjami zakładowymi okaże się niemożliwe, pracodawca negocjuje jego postanowienia z tymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 24125a k.p.

Ponieważ pracodawcy odchodzą od układów zbiorowych pracy, w praktyce roczny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10011

Wydanie: 10011

Spis treści
Zamów abonament