Gotówka krąży także w szarej strefie gospodarki
finanse | Upowszechnianie płatności bezgotówkowych to skuteczna metoda walki z gospodarką cienia.
Agnieszka kamińska
Jest kilka metod, jak mierzyć gospodarkę cienia w Polsce, i stąd podaje się różne jej udziały w produkcie krajowym brutto. Główny Urząd Statystyczny szacuje wartość szarej strefy, czyli nierejestrowanej działalności gospodarczej w Polsce, na ponad 200 miliardów złotych, co stanowi ok. 12–13 proc. PKB. Do tego dochodzi jeszcze działalność nielegalna, czyli prostytucja, handel narkotykami i przemyt, szacowane łącznie na ponad 20 miliardów złotych.
Poza tymi dwiema kategoriami jest jeszcze wiele utajnionych form działalności gospodarczej, których nie uwzględnia w swoich wyliczeniach GUS. Są to m.in. nielegalny handel paliwami, część handlu przygranicznego i na targowiskach, dochody z nielegalnego hazardu czy usługi edukacyjne prowadzone w tzw. drugim obiegu. Stąd Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową szacuje, że szara strefa w Polsce może w 2014 r. osiągnąć wartość nawet ponad 360 miliardów złotych, co daje prawie 20 proc. PKB.
Natomiast raport dr. Friedricha Schneidera „The Shadow Economy in Europe", który jednolitą metodologią szacuje gospodarkę cienia w różnych krajach europejskich, wskazuje, że w Polsce udział szarej strefy w 2013 r. to 23,8 proc. PKB. Dla porównania, autor tego raportu szacuje, że wielkość szarej strefy w Europie to ok. 2,15 biliona euro, co stanowi 18,5 proc. PKB, a w niektórych krajach była...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta