Czy wytworzone wartości niematerialne muszą obciążać wynik
KLASYFIKACJA | Spółki mają ograniczoną możliwość aktywowania kosztów prac rozwojowych. W praktyce dotyczy ona wydatków ponoszonych w ostatnich fazach realizacji projektów innowacyjnych.
Lech Szczęsny Wojciech Majkowski
W ramach działalności badawczo-rozwojowej można zdefiniować określony proces rozpoczynający się od podstawowych prac badawczych mających na celu zdobycie wiedzy na temat produktu lub technologii oraz prace rozwojowe polegające na zastosowaniu tej wiedzy w praktyce.
Rozróżnienie prac badawczych i rozwojowych jest niezwykle istotne z punktu widzenia ich ujęcia w sprawozdaniu finansowym. Dotyczy to zwłaszcza jednostek, które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ponoszą nakłady na przedsięwzięcia związane z rozwojem posiadanych przez nie składników majątku czy zwiększające innowacyjność i konkurencyjność oferowanych produktów bądź usług. Niejednokrotnie spotykamy się z pytaniami od naszych klientów, czy możliwe jest ujęcie w bilansie np. kosztów rozwoju posiadanego oprogramowania lub systemu informatycznego zrealizowanego przez pracowników jednostki, opracowania oprogramowania sprzedawanego na zasadzie licencji czy wdrożenia nowej technologii produkcyjnej.
Koszty prac badawczych ujmowane są bezpośrednio w kosztach okresu, w którym zostały poniesione, przez co pogarszają wynik jednostki za dany okres. W konsekwencji negatywnie wpływają na wskaźniki finansowe oraz obniżają potencjał dywidendowy.
Aktywowanie w bilansie
Jednostki mają możliwość niejako odsunąć w czasie obciążenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta